Siz Hala Burda Mısınız?

Sevgili ziyaretçilerimiz bu sitede yer alan tüm yazılarımız yeni adresimizde. Üstelik yeni bir sürü güzel konu yayınlandı. Hadi diğer tarafa gelin. www.biryastikta.org

9 Temmuz 2010 Cuma

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?


Marie Claire dergisinin internet sayfası çok hoşuma gidiyor, navigasyonu kolay olan bu dergiyi sık sık okuyorum. Bu yazı ise yazın gelişiyle zayıflamayı düşleyen herkes gibi benim de ilgimi çekti. Çünkü fazla kilolar eğer farklı bir sağlık problemi yoksa genelde metobolizma yavaşlamasından oluşuyor.

Metabolizma hızı parmak izi gibidir; herkes için farklıdır. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. E. Yasemin Sancak, metabolizmamızı nasıl hızlandıracağımız konusunda bilgi veriyor... Sık Öğün Tüketimi 3 ana öğüne ek olarak, mutlaka ara öğünlerin tüketilmesi önerilir. Ara öğün tüketmek vücudu çalıştırıp, metabolizma hızınızı sürekli yüksek tutar. Egzersiz Yapmak Düzenli hareket edip kalori harcayarak kısa vadede ve kas kütlenizi artırarak uzun vadede metabolizma hızınızı artırmak oldukça faydalıdır. Yeterli ve Dengeli Beslenme Diyette değişiklikler yapılması, farklı yiyeceklerin, farklı zamanlarda tüketilmesi metabolizmanın kendini korumaya almaması, kilo vermeye devam etmesi için çok önemlidir. Optimal Beslenme, vücuda gerekli olan tüm besin öğelerinin, tüm öğünlerde yeterli ve dengeli miktarlarda alınmasıdır. Önerilenden fazlasının tüketimi kilo alımına neden olacağı gibi, azı da metabolizmayı yavaşlatabilir. Bu nedenle metabolizma hızınızın oksijen tüketiminizle ölçümü sonrasında, diyetisyeninizin önereceği miktarların azını veya fazlasını tüketmemelisiniz. Sıvı Tüketimi Metabolik hızın azalmaması, sindirim, emilim gibi görevlerin yapılabilmesi, hücre, doku, organ ve sistemlerin çalışması için, atıkların vücuttan atılması ve vücut ısısının dengelenmesi için; uyanık olduğunuz her saat dilimi içerisinde 1 küçük bardak su tüketmeye özen gösterin. Özel bir sağlık probleminiz yoksa, toplam 2,0 - 2,5 litre su tüketimini ihmal etmeyin. Ayrıca... Metabolizma hızını artırdığı söylenen besin destekleri, karışım çaylar, bazı baharatlar, sabah sıcak, limonlu su veya greyfurt suyu içmek gibi öneriler duyabilirsiniz. Bunların birçoğunun kanıta dayalı etkileri yok denecek kadar azdır. Kendinize ve başaracağınıza inanmak en büyük destek olacaktır.

1 yorum:

HADİYE dedi ki...

Bu günlerde benimde ihtiyacım var metobolizma hızlanmasına.Hızla kilo alıyorum.Çok hareketsizim. ooof of.

Bu Yazılarımıza Göz Atın
Blog Widget by LinkWithin

Special design for BIR YASTIKTA . Designed by GeCe