Siz Hala Burda Mısınız?

Sevgili ziyaretçilerimiz bu sitede yer alan tüm yazılarımız yeni adresimizde. Üstelik yeni bir sürü güzel konu yayınlandı. Hadi diğer tarafa gelin. www.biryastikta.org

27 Eylül 2009 Pazar

Ev DekorasyonuDekorasyonda yapılan 9 hata...

Evinizin istediğiniz gibi olmasını engelleyen, dekorasyonda en çok yapılan hataları biliyor musunuz? Evinizi kurarken yaptığınız bazı hatalar, istediğiniz sonucu almanızı engeller. İşte evinize her baktığınızda bir şeylerin eksik olduğunu hissettiren 9 hata.

Plan yapmamak
Evinizi dekora edecekseniz, hangi eşyayı nereye koyacağınızı ya da hangi eşyalara ihtiyacınız olacağını mutlaka bir liste halinde yazın. Evinizin kaba taslak bir planını çizerseniz elinizdeki eşyaları nerelere koyacağınızı bilirsiniz. Bu size hem çok vakit kazandıracak, hem de eksikleriniz olmasını engelleyecektir.

Aydınlatma hataları
Pek çok kişi evini dekora ederken aydınlatmayı pek fazla önemsemez. Fakat aydınlatma en önemli öğelerden biridir. Aydınlatma yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey, görüş problemi yaratmayacak şekilde ve yeterli aydınlatma sağlamaktır.

İkinci adımda ise okuma yaptığınız ya da çalıştığınız alanların ekstra aydınlatmaya ihtiyacı var. Kitap okuduğunuz veya elişi yaptığınız alanda daha fazla ışığa ihtiyaç duyarsınız. Son adım ise vurgulamak istediğiniz alanları küçük spotlar yardımıyla aydınlatmaktır.

Işık ve renk uyumsuzluğu
Renkleri gösteren boya katologlarına baktığınızda, eviniz için en uygun rengi bulduğunuzu düşünebilirsiniz, fakat renk seçiminde evinizin aldığı ışığı da düşünmelisiniz.

Örneğin; Eviniz kuzey ya da doğu yönündeyse, az ışık alır ve soğuk renkler evinize donuk bir hava verir, bu yüzden sıcak renkleri tercih edin. Aynı şekilde batı ve güney yönlerinde de sıcak renkler çok baskın görüneceğinden soğuk renkleri tercih edebilirsiniz.

Odanın ne amaçla kullanılacağını hesaba katmamak
Evinizi döşerken hangi odayı ne amaçla kullanacağınızı göz önünde bulundurun. Örneğin; Çocuk odası olarak kullanacağınız bir odayı koyu ve cansız renklerde döşerseniz, odaya yanlış bir ruh hali katarsınız.

Ya da salonunuzu kırmızı ağırlıklı döşerseniz, çok agresif bir etki yaratabilirsiniz. Odalarınızı boyarken ve içini eşyayla doldururken, renk uyumlarına dikkat etmelisiniz.

Oranlara dikkat edin
Ev döşerken amatör kişilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de oranları doğru hesaplayamama… Küçük bir yemek odanız varsa, çok beğenerek aldığınız kocaman bir yemek masası, odanızı küçücük gösterecektir.

Ya da çok beğendiğiniz bir şömine tasarımı, yüksek tavanlı evinizde kaybolup gidebilir. Ya da küçük evinizde kullandığınız büyük desenler algıda sorunlar yaratabilir. Geniş odalarda ise geniş desenler kullanmanın sakıncası yoktur.

Çok fazla tarzı karıştırmak
Şu sıralar birden fazla dekorasyon tarzını kullanmak çok popüler, doğru kullanıldığında da oldukça şık ve ferahlatıcı görünür. Fakat bunu yaparken karmaşaya düşerseniz, eviniz çok dağınık ve düzensiz görünecektrir.

Minimal döşenmiş salonunuza, klasik bir kitaplık koyablirisiniz, fakat hem klasik, hem minimal, hem endüstriyel ve başka tarzları bir arada kullanmaya kalkarsanız evinizde kargaşaya neden olursunuz. Doğru dengeyi sağlamak evinizi sil baştan kurmak değil, aksine elinizde var olanlara yeni fonksiyonlar kazandırmaktır.

Ses dağılımını göz önünde bulundurmamak
Evinizdeki sert köşeler ve derin noktalar ortamın akustiğini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden usta dekoratörler bu tarz noktaları genelikle yumuşak aksesuarlarla ya da oval eşyalarla kapatmaya çalışır.

Siz bunun aksine bu noktaları açıkta bırakırsanız, evinizde yankılanmalara yol açabilirsiniz. Eviniz küçükse bu çok sorun olmayacaktır fakat büyük evlerde hemen dikkat çeker.

0 yorum:

Bu Yazılarımıza Göz Atın
Blog Widget by LinkWithin

Special design for BIR YASTIKTA . Designed by GeCe