Siz Hala Burda Mısınız?

Sevgili ziyaretçilerimiz bu sitede yer alan tüm yazılarımız yeni adresimizde. Üstelik yeni bir sürü güzel konu yayınlandı. Hadi diğer tarafa gelin. www.biryastikta.org

29 Haziran 2009 Pazartesi

Sağlıklı ve Kalıcı Bronzlaşmak


Sağlıklı ve Kalıcı Bronzlaşmak

Güneşlenmenin hem yararlı hem de zararlı tarafları vardır. Doğadaki denge ve ölçü bronzlaşırken de olmalıdır. Dozunda güneşlenmek mantar gibi zararlı organizmaların çoğalmasını engeller ve yok eder. Deniz suyu ve güneş özellikle ayak mantarları için doğal ve etkili tedavi yöntemidir. Kalsiyumun aktif hale gelmesini sağlayan güneş ışığı kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Aşırı güneşlenme ise ciltte lekelere, cilt hücrelerinin ölümüne hatta cilt kanserine bile neden olabilir. Bu nedenle güneşin zararlı ışınlarından olabildiğince korunmak gerekir.

Gölgede ya da rüzgârlı bir havada güneşlendiğinizde de aşırı derecede cilt yanıklarına maruz kalabilirsiniz. Özellikle rüzgârlı hava güneş ışınlarının yoğun yayılmasını sağlar ve daha kısa sürede cildi etkisini altına alır. Bu tür ortamlarda koruyucu kremler kullanmaya özen göstermelisiniz.

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyabilmek için 50 faktörden başlayan güneş kremleri kullanmanız gerekir. Yüzdeki deri daha hassas olduğu için 70 ve daha üzeri faktördeki koruyucu krem ihtiyacı vardır. Özellikle omuzlar ve kulaklara yeterince güneş kremi sürerek, korumak gerekir.

Güneşlenmeye çıkmadan önce parfüm ya da deodorant kullanmak cilt lekelerine neden olur. Parfümün içeriğindeki alkol ve diğer kimyasal maddeler güneş ışınlarıyla aktif hale gelir ve ciltte kalıcı lekeler oluşturur.
Tatil yaparken giyeceğiniz kıyafetlerin açık renkli olmasına gösterin. Beyaz renkli kıyafetler güneş ışığını geri yansıtır. Koyu renkli kıyafetler ise daha çabuk emer. Bu nedenle açık renkli kıyafetlerle güneşin zararlı ışınlarından en düşük seviyede etkilenirsiniz.

Ciltte hafif yanıklar oluştuğunda aloa vera özlü kremler kullanarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. Aşırı derecede yanıklarda mutlaka doktor yardımı almalısınız.

Bronzluğunuzun kalıcı olmasını sağlamak için beta karoten içeren besinlerden yardım alabilirsiniz. Kayısı, sarı dolmalık biber, şeftali, havuç gibi besinlerde bol miktarda beta karoten bulunur ve ciltteki melatonin pigmentinin aktif hale gelmesini sağlar. Beslenme planınıza turuncu besinleri ekleyerek daha uzun süre bronz kalmanız mümkündür.
A, D, E, K ve beta karoten yağda çözünen vitaminlerdir. Bu vitaminleri içeren besinlerin sindirim sistemi tarafından tam emilimini sağlamak için bir miktar yağ ile tüketmenizde fayda vardır.

Aşırı miktarda alınan A vitamini ve beta karoten alerjilere neden olabilir. Yeterli ölçüde tüketmeye özen göstermelisiniz.

1 yorum:

Ayça dedi ki...

Herkesin tatile çıktığı şu aylarda, mutlaka dikkat edilmesi gereken harika bilgiler paylaşmışsın...

Bu Yazılarımıza Göz Atın
Blog Widget by LinkWithin

Special design for BIR YASTIKTA . Designed by GeCe