Siz Hala Burda Mısınız?

Sevgili ziyaretçilerimiz bu sitede yer alan tüm yazılarımız yeni adresimizde. Üstelik yeni bir sürü güzel konu yayınlandı. Hadi diğer tarafa gelin. www.biryastikta.org

2 Ağustos 2010 Pazartesi

Yaz için Cilt Bakım Önerileri


Sıcakların etkisiyle yağ dengesi bozulan cildiniz için ne yapmalısınız? İşte size cildinizi yenilemek için birkaç öneri.
Spor salonunda ter atmanın en büyük yararı nedir? Vücudunuzu serinletmek ve toksinleri dışarı atmak dışında terlemek, cildinizdeki kirden, ölü hücrelerden ve fazla yağdan kurtulmanızı da sağlar. Yalnızca spor yaparken havlunuzun yakınınızda olmasına özen gösterin. Çünkü açığa çıkan bu teri cildinizde uzun bir süre bırakmak gözeneklerinizin tekrar tıkanmasına neden olur. Peki ya terlemenin, sıkı bir spor seansının ortasında değil de yalnızca sıcak havanın etkisiyle açığa çıktığı durumlarda ne yapmamız gerekir? İşte size, cildinizdeki yağ oranını dengeleyici ve cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı beş önemli ipucu.

1. Cildinizin Dengesini Koruyun
Yazın sıkça yüzünüzü su ya da arındırıcılar kullanarak yıkamak istemeniz son derece doğaldır. Ancak cilde sıkça sabun ve su uygulamak cildinizin nem dengesini yitirmesine ve yağ bezlerinin aşırı çalışmasına, dolayısıyla yağlı ve parlayan bir cilt görünümüne neden olur. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cildinizi derinlemesine temizlik sağlayan ürünler ile temizlemeniz yeterli olacaktır. Gün içinde ise hafif bir tonik kullanarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Eğer akne problemi yaşıyorsanız, mutlaka yaşınıza uygun tedavi yöntemlerini ya da ürünlerini kullanmalısınız. Çünkü ergen ve yetişkinlerde bu tür tedaviler çeşitlilik gösterir. Cilt uzmanı Dr. Howard Murad nasıl temiz bir cilde sahip olabileceğinizi şöyle açıklıyor, ''Ergenlik döneminde ciltte beliren akneler genellikle hormonların dengesizliği yüzünden oluşur ve 20 yaş üzeri yetişkin kadınlada görülen akne tipinden farklıdır. Bu nedenle sorunlu bölgelerin tedavisinde, anti-enflamatuar (iltihap önleyici) içeriğe sahip cilt ürünleri kullanmanız yararlı olacaktır.''

Ciltten ölü hücreleri temizleme işlemi için ise cilt uzmanı Dr. Jeanine Downie, her gün glikolik cilt temizleyicisi kullanılmasını ve haftada ortalama dört defa peeling uygulaması gerektiğini söylüyor. Ancak eğer hassas bir cilde sahipseniz peeling işlemini daha seyrek uygulamanızda fayda var. Ayrıca Dr. Downie, tahrişi önlemek için yuvarlak ve yumuşak mikrotanecikler içeren ürünlerin kullanılmasını öneriyor.

2. Daha Hafif Bir Nemlendirici Kullanın
Kışın kullandığınız yoğun kıvamlı yumuşatıcı kremler yaz hava koşullarına uygun değildir. Bunun yerine gece kullanabileceğiniz besleyici antiaging kremler REM uykusu sırasında üst düzeye ulaşan cilt hücrelerinin yenilenmesi işlemine destek verir. Gündüz kullanacağınız nemlendirici krem ise mümkün olduğunca hafif bir kıvamda olmalıdır. Makyaj uzmanı Angela Levin, sabah cildinize nemlendirici uyguladıktan sonra temiz bir kağıt mendil yardımıyla cildinize yapacağınız ufak dokunuşlarla krem fazlasından kurtulabileceğinizi söylüyor.

3. Nemlendiricili Fondöten Astarı Kullanın
Cildinizin uzun süre pürüzsüz ve mat görünümünü korumak için Angela Levin, kulanacağınız fondötenin öncesinde astar (primer) uygulanmasını öneriyor. Bu primer denilen ürünler fondötenin altına kullanılıyor ve görevi de ciltteki pürüzleri kapatarak cildi fondötene hazırlamak. İdeal bir astarın ciltteki yağı emici özelliğe sahip olması ve fondöteni kurutmaması gerekiyor.

4. Doğru Makyaj Ürünleri Kullanın
Makyaj astarı seçerken olduğu gibi fondöten seçiminde de yağsız olma ve çabuk kurumama özelliklerini göz önünde bulundurun. Eğer cildiniz çok yağlıysa mutlaka yağ emici özelliğe sahip bir astar ve fondöten kullanmalısınız.

5. Yanınızda Yağlanmayı Dengeliyci Mendiller Bulundurun
Tüm çabalarınıza rağmen cildiniz hala aşırı ter ve yağ barındırıyorsa her zaman yanınızda bulunduracağınız emici özelliğe sahip, yağ dengeliyici mendiller ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Cilt yağlanmasını dengeleyici, pudra bazlı bu mendiller yazın cildinizin yağ dengesini korumaya yardımcı olacaktır.
Kaynak

0 yorum:

Bu Yazılarımıza Göz Atın
Blog Widget by LinkWithin

Special design for BIR YASTIKTA . Designed by GeCe